Co łączy kierowców i narciarzy?
Co łączy kierowców i narciarzy?
2. Zachowanie bezpieczeństwa podczas manewrów. Kierowcom nie trzeba uświadamiać, że podczas takich manewrów jak: skręcanie, wyprzedzanie czy zawracanie, należy zachować szczególną ostrożność. Narciarzy również obowiązuje ta zasada, przy czym w ich przypadku manewry na stoku przebiegają nieco inaczej niż na drodze.
4. Używanie bezpiecznego, sprawdzonego sprzętu. Nasze auta muszą przechodzić cykliczne przeglądy, które pozwalają na ich bezpieczne eksploatowanie oraz zmniejszają ryzyko nagłej usterki. Podobnie amatorzy sportów zimowych powinni przed każdym sezonem sprawdzać stan ich sprzętu narciarskiego/snowboardowego. Tak jak kierowcy używają pasów bezpieczeństwa, tak narciarze powinni używać kasków. Mimo prawnego obowiązku posiadania kasków jedynie przez dzieci do szesnastego roku życia, warto niezależnie od wieku zaopatrzyć się w kask, który może uratować nam zdrowie lub życie.
6. Zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Czy prowadzimy samochód, czy jedziemy na nartach – zawsze obowiązuje nas absolutny zakaz spożycia alkoholu. Dla narciarzy był i nadal jest to zaskakujący zapis prawny, ponieważ wielu z nich „rozgrzewało” się na stoku grzanym winem czy herbatą z rumem. W momencie, w którym narciarz lub snowboardzista zostanie przyłapany przez zarządcę ośrodka na tym, że jest pod wpływem alkoholu, może zostać ukarany grzywną, a także może otrzymać zakaz przebywania na terenie ośrodka lub nakaz jego opuszczenia.
Czy oprócz wyżej wymienionych zasad coś jeszcze łączy kierowców i narciarzy? Naczelnik TOPR - Jan Krzysztof - jako wytrawny narciarz i doświadczony kierowca dodaje: „Zarówno kierowcy, jak i narciarze pozostają pod dużym wpływem tych samych warunków atmosferycznych, determinujących ich komfort jazdy. Mgła, duże opady śniegu, silny wiatr czy oblodzenia mogą być kłopotliwe na drodze oraz narciarskim stoku. W każdym przypadku należy dostosować prędkość do zastanych warunków tak, by zminimalizować prawdopodobieństwo wypadku czy zderzenia z innym użytkownikiem ruchu lub przeszkodą. Co więcej, warto pamiętać, że zimą pogoda potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego należy być przygotowanym na różne ewentualności. W przypadku amatorów sportów zimowych, chodzi głównie o dobrze przygotowany sprzęt i odpowiednie ubrania. Natomiast kierowcy muszą zadbać o właściwe zaopatrzenie auta oraz sprawdzenie sprawności pojazdu przed wyruszeniem w trasę”.
KODA to marka odpowiedzialna społecznie, która od lat angażuje się w projekty, dzięki którym może dbać o bezpieczeństwo kierowców, ale też miłośników gór. KODA Polska od lat wspiera działania TOPR-u, co roku rozszerzając jego flotę o nowe wsparcie techniczne w postaci aut. Aktualnie we flocie TOPR jest 6 samochodów marki KODA, gotowych ułatwiać pracę ratownikom, a co najważniejsze - nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.