Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk Rajdowymi Mistrzami Polski 2019!
9 września 2019

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk Rajdowymi Mistrzami Polski 2019!

6 września 2019 roku wystartował Rajd Śląska - 6 eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Reprezentanci zespołu ŠKODA Polska Motorsport wygrali 8 z 12 odcinków specjalnych i z przewagą 13,7 s zameldowali się na mecie jako zwycięzcy klasyfikacji generalnej. Wygrywając w rajdzie i na dodatkowo punktowanym odcinku Power Stage Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zapewnili sobie zwycięski tytuł jeszcze przed ostatnią rundą krajowego czempionatu. Tym samym Miko Marczyk został najmłodszym zdobywcą Mistrzostwa Polski w historii całego cyklu!

Rajd Śląska, rozgrywany zaledwie trzeci raz w historii, przyciągnął na start całą czołówkę zawodników walczących o Mistrzostwo Polski. Na liście zgłoszeń pojawiło się 56 załóg, w tym aż 11 w autach klasy R5. Trasy Rajdu Śląska to 12 odcinków specjalnych prowadzących po asfaltach w okolicach Mikołowa, Mysłowic, Żor oraz Chorzowa.

Rajd rozpoczął się od odcinka testowego rozegranego w piątek przed południem. Najszybszą załogą podczas tych przejazdów był duet Marczyk/Gospodarczyk. Prawdziwą rywalizację rozpoczęły dwa wieczorne odcinki miejskie. Dzięki zwycięstwu na obydwu z nich Miko i Szymon zapewnili sobie start podczas sobotnich odcinków specjalnych z przewagą 6,8 s.

Drugi dzień rajdu to już 10 odcinków specjalnych w niepewnych warunkach pogodowych. Przez cały dzień wybór opon był kluczowy do uzyskania dobrych czasów. Ponieważ wygrana w tym rajdzie miała ogromny wpływ na końcową klasyfikację sezonu, rywalizacja była zacięta, a tempo czołowych zawodników bardzo wysokie. Po chwilowej utracie prowadzenia w pierwszej sobotniej pętli Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk szybko odbudowali przewagę i zakończyli pierwszą część dnia na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej.

W drugiej pętli sobotnich zmagań reprezentanci ŠKODA Polska Motorsport utrzymywali przewagę nad goniącymi ich rywalami i zakończyli Rajd Śląska z najlepszym wynikiem, zapisując na swoje konto dodatkowo odcinek Power Stage, co oznaczało komplet punktów na mecie.

Wygrana w Rajdzie Śląska i na odcinku Power Stage pozwoliła zbudować wystarczającą przewagę punktową do tego, aby zespół ŠKODA Polska Motorsport mógł cieszyć się ze zdobycia Mistrzostwa Polski 2019. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu już od pierwszego rajdu należało do duetu Marczyk/Gospodarczyk, który w tym sezonie stanął na najwyższym stopniu podium także w Rajdzie Świdnickim - Krause oraz Rajdzie Elektrenai. Załoga ŠKODA Polska Motorsport wygrała aż 33 z 69 rozegranych odcinków specjalnych w całym sezonie. Natomiast Miko Marczyk został najmłodszym w historii całego cyklu zdobywcą tego tytułu! Wicemistrzem Polski zostali: Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, a walka o trzecie miejsce rozstrzygnie się już za niecały miesiąc na ostatniej rundzie jaką jest Rajd Dolnośląski.

W Rajdzie Śląska w klasyfikacji generalnej RSMP pierwsze miejsce zajął Miko Marczyk pilotowany przez Szymona Gospodarczyka (ŠKODA FABIA R5), drugie miejsce zajął Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym (Ford Fiesta R5), a na ostatnim stopniu podium stanął Sylwester Płachytka z Jackiem Nowaczewskim (ŠKODA FABIA R5).

- Zdobyliśmy tytuł Mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej jeszcze przed rozegraniem ostatniej rundy. To dla mnie niesamowite osiągniecie, do którego droga nie była łatwa. Spełniłem swoje marzenie, to wspaniałe uczucie. Dziękuję wszystkim kibicom i sponsorom za wiarę i kibicowanie - skomentował Miko Marczyk.

- Jesteśmy Mistrzami Polski! Jeszcze to do mnie nie dociera, ale ogromnie się cieszę! Startuję w rajdach od kilkunastu lat i ten tytuł był moim marzeniem od zawsze. Cieszę się, że zdobyłem go z Miko, który zasłużył na niego ciężką pracą, jestem z nas dumny – dodał na mecie Szymon Gospodarczyk.