Na zderzak czy na zamek?
21 lutego 2014

Na zderzak czy na zamek?

Na zderzak czy na zamek?

Wprowadzając do ruchu drogowego nieopisane przepisami wartości, odnoszące się do bezpieczeństwa i pozytywnych relacji między kierowcami, możemy poprawić kulturę ruchu drogowego. Jak to osiągnąć?
Kultura ruchu drogowego.

- Przestrzegając przepisów. Przepisy regulujące ruch drogowy stanowią fundament bezpieczeństwa na drodze. Swoim zakresem obejmują one zarówno kierowców samochodów i motocykli, ale także pieszych i rowerzystów. Znajomość i stosowanie przepisów daje gwarancję, że dom na tym fundamencie się nie zachwieje.

- Nie zabierając złych emocji ze kierownicę. Agresja, złość czy nieuprzejmość, nie powinny znaleźć się na drodze. Nie dajmy się sprowokować, zadbajmy o komfort psychiczny swój i innych uczestników ruchu drogowego.

- Ustępując pieszym na przejściach. Pieszy na pasach ma prawo czuć się bezpiecznie, nie wymuszajmy pierwszeństwa, nie wyprzedzajmy przed i na pasach. Jedna chwila może zaważyć na całym życiu. Pamiętajmy też o pieszych podczas niepogody i jedźmy tak, by ich nie ochlapać. Podczas mijania czy wyprzedzania pieszych, zachowajmy odpowiednią, bezpieczną odległość.

Kultura ruchu drogowego
Kultura ruchu drogowego

- Zachowując bezpieczną odległość, stosując zasadę 2 sekund. „Jazda na zderzak” jest objawem agresji. W nagłych sytuacjach spowoduje również brak możliwości bezpiecznego zareagowania. Bezpieczny odstęp to także gwarancja, że wyprzedzający nas pojazd nie będzie musiał walczyć o miejsce, żeby zmieścić się przed nami.

- Sygnalizując manewry. „Dzięki odpowiednio wczesnemu włączaniu kierunkowskazów dajemy innym uczestnikom szansę poznania naszych zamiarów i właściwej, bezpiecznej reakcji” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

- Stosując zasadę „jazdy na zamek”, przy zwężaniu dwóch pasów.Tam, gdzie występują zwężenia drogi, dajmy możliwość zjechania samochodom z kończącego się pasa. Żeby ta zasada gwarantowała płynność, samochody zjeżdżające z pasa kończącego się, powinny przepuszczać się na zmianę, wraz z samochodami z pasa, który biegnie dalej.

Kultura ruchu drogowego

- Nie będąc zawalidrogą. Spod świateł ruszajmy dynamicznie, by jak najwięcej samochodów mogło przejechać na zielonym świetle. Zwiększy to płynność ruchu. Na drogach wielopasmowych jedźmy prawym pasem.

...

Naturalne jest wyprzedzanie z lewej strony, a wyprzedzając z prawej narażasz się na to, że kierowca wyprzedzany zmieni pas ruchu nie upewniając się o takiej możliwości, co może doprowadzić do zderzenia. Zasada ta, to nie tylko dobry zwyczaj, ale również wymóg przepisów.

- Będąc czytelnymi dla innych. Nie zachowujmy się nieprzewidywalnie na jezdni, nie zmieniajmy nagle pasa ruchu, nie sygnalizując manewru, lekceważąc zasady bezpieczeństwa. Czytelność i widoczność to kluczowe zasady bezpiecznej jazdy.

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a uprzejmość na niej jest zasadna pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Niedopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest zjeżdżanie na pobocze drogi by przepuścić innych, spieszących się kierowców. Podobnie, jak nagłe hamowanie w celu przepuszczenia samochodu, bez uwzględniania pojazdów, które jadą za nami i które mogą mieć problem z wyhamowaniem po naszym uprzejmym geście.

Celem stosowania tych zasad jest poprawa kultury jazdy na drodze. Podobnie jak dobra kultura organizacyjna w firmie sprzyja celom biznesowym, świadoma kultura jazdy pozwoli osiągnąć cel najważniejszy, że na drogach będzie bezpieczniej.

Pobierz plik tekstowy

Format: txt
Rozmiar: 3,67 kB
Pobierz
Proszę czekać...