Pierwsze Yeti z seryjnej produkcji
Pierwsze Yeti z seryjnej produkcji
Zapoczątkowanie procesu produkcji seryjnej oznacza dla marki koda wprowadzenie na rynek zupełnie nowego modelu (w sumie piątego) i wejście do segmentu samochodów typu SUV. Pierwsze Yeti to samochód z napędem na cztery koła, o niebieskim kolorze (aqua), wyposażony w silnik 1.8 TSI.
Wcześniej koda przeprowadziła liczne testy. Jednym z ostatnich etapów były testy pojazdu w Norwegii, w okolicach Oslo, gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości znajdują się różne rodzaje nawierzchni dróg charakterystyczne dla krajów europejskich i większości kluczowych regionów poza Europą.
Dzięki różnorodności dróg i warunków pogodowych możliwa była weryfikacja kilku kluczowych systemów, takich jak parametry systemu stabilności jazdy, działanie systemu wentylacji, parametry klimatyzacji itp.
Pomimo że testy przeprowadzono na niewielkiej geograficznie powierzchni, były one wartościowym źródłem informacji na temat pożądanego współdziałania odpowiednich zespołów kontrolnych, parametrów podwozia, stopnia komfortu akustycznego, a także harmonii w ramach odpowiednich systemów jazdy terenowej.
Samochody, które wzięły udział w testach w Oslo, to pojazdy z silnikiem benzynowym 1.8 TSI i diesel 2.0 TDI, oba z napędem na cztery koła. Kierowcy sprawdzali zachowanie pojazdu na drogach leśnych, a także podczas jazdy w terenie z wykorzystaniem wspomagania przy zjazdach - nowego systemu, który umożliwia kierowcy jazdę w dół po wyjątkowo stromych zboczach.
Wszystkie silniki dostępne dla Yeti są wyposażone w turbosprężarki zapewniające lepszą reakcję silnika. Dzięki 180 mm prześwitu i szerszemu bieżnikowi opon Yeti zapewnia wyjątkowo dobre prowadzenie podczas jazdy po drogach i bezdrożach. Samochód cechuje również małe zużycie paliwa oraz niski poziom wydzielania CO2, dzięki czemu stanowi on dobrą odpowiedź na pytania związane z aspektami ekologicznymi i ekonomicznymi aut klasy SUV.
Yeti to kompaktowy (rozstaw osi 2578 mm), postępowy i elegancki samochód typu SUV, bazujący na przemyślanych rozwiązaniach, takich jak system siedzeń tylnych VarioFlex znany z modelu Roomster. Wymiary pojazdu (długość 4223 mm, szerokość 1793 mm, wysokość 1691 mm) sprawiają, że można z łatwością powiększyć przestrzeń bagażową aż do 1760 litrów.