Rajd Finlandii: kierowca ŠKODY FABIA R5 evo, Kalle Rovanperä, zwyciężył w kategorii WRC 2 Pro na rodzimych trasach
5 sierpnia 2019

Rajd Finlandii: kierowca ŠKODY FABIA R5 evo, Kalle Rovanperä, zwyciężył w kategorii WRC 2 Pro na rodzimych trasach

Fiński zespół ŠKODY w składzie Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen pokonał całą trasę rajdu na pozycji lidera w swojej kategorii i w rezultacie zdobył czwarte z rzędu zwycięstwo WRC 2 Pro Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2019. Oznacza to, że nowa ŠKODA FABIA R5 evo pozostaje niepokonana od czasu homologacji, a ŠKODA Motorsport zajmuje pierwsze miejsce w kategorii producentów WRC 2 Pro. Ponadto, rosyjska załoga w składzie Nicolay Gryazin i Yaroslav Fedorov wygrała kategorię WRC 2 dla drużyn prywatnych kierując poprzednim modelem ŠKODY FABIA R5, udowadniając, że obie generacje rajdowych FABII są najszybszymi samochodami w swojej klasie.

Ostatniego dnia Rajdu Finlandii załogi miały do pokonania 4 odcinki specjalne, w tym słynny „Ruuhimäki” z widowiskowymi skokami, który przyciągnął tłumy kibiców. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen dali wspaniały popis umiejętności i opanowania przed liczną publicznością i zapewnili sobie zwycięstwo podczas rajdu na ojczystych trasach Finlandii.

- To był niesamowity rajd! Moja ŠKODA FABIA R5 evo, po kilku modyfikacjach przeprowadzonych w piątek, działała bez zarzutu, dzięki czemu miałem olbrzymią radość z jazdy na kolejnych etapach. Na prostych odcinkach trzymałem prędkość, ale w bardziej wymagających miejscach zachowałem ostrożność. Chcieliśmy być jeszcze szybsi, ale postanowiliśmy nie ryzykować.

Prowadzenie ŠKODY FABIA R5 evo w Finlandii to emocje rajdowe w najlepszym wydaniu – podsumowuje Kalle Rovanperä. Młody kierowca wraz z pilotem, Jonnem Halttunenem, zajął najwyższą pozycję na podium w rodzinnym mieście Jyväskylä.

- Kalle i Jonne postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Załoga zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie swoim opanowaniem, spełniając wysokie oczekiwania fanów i stawiając czoła wyzwaniu w najlepszy możliwy sposób. Z bogatego doświadczenia wiemy, jak niezwykle ważne dla fińskich zespołów jest zwycięstwo na własnych trasach – komentuje Michał Hrabánek, Szef ŠKODA Motorsport.

W kategorii WRC 2 dla załóg prywatnych świetny występ zaliczyła też francuska załoga w składzie Pierre-Louis Loubet i Vincent Landais. Kierując po praz pierwszy nową ŠKODĄ FABIA R5 evo początkowo obejmowali prowadzenie w swojej klasie. Niestety błąd na trasie sobotniego ostatniego odcinka specjalnego spowodował, że stracili cenny czas. W konsekwencji zwycięzcami zostali rosyjscy zawodnicy ŠKODY Nicolay Gryazin i Yaroslav Fedorov kierując poprzednim modelem ŠKODY FABIA R5.