KODA w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego
KODA w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego
Codzienny pośpiech, używanie smartfonów czy nieprzepisowa jazda mogą być przyczyną kolizji, dlatego uważność, znajomość przepisów i wzajemny szacunek kierowców, rowerzystów i pieszych są kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. KODA od lat stawia na promocję prawidłowych postaw na drodze, prowadząc szerokie akcje edukacyjne, a także udostępniając interaktywne centrum KODA Auto Lab oraz prowadząc szkolenia z bezpiecznej jazdy w KODA Auto Szkole. W 2021 roku wszystkie działania marki w tym obszarze skupione są w ramach akcji #ROKBEZPIECZEŃSTWA.
Duże natężenie ruchu, wysokie prędkości, niekorzystne warunki pogodowe – nigdy nie ma pewności co może wydarzyć się w trasie. Niezależnie od środka lokomocji pewne jest jedno – każdy uczestnik ruchu powinien stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, być skoncentrowanym na drodze oraz na innych. Przestrzeganie przepisów, wzajemna troska i uważność są kluczowe do bezpiecznej koegzystencji kierowców, rowerzystów i pieszych.
– W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu, który często powoduje zniecierpliwienie i brak tolerancji na drodze. Musimy jednak pamiętać, że bez względu na to w jaki sposób korzystamy z drogi, wszyscy jesteśmy równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i powinniśmy znać podstawowe przepisy. Ponadto ważny jest wzajemny szacunek i tolerancja, a także edukacja najmłodszych uczestników ruchu o zasadach obowiązujących na drodze oraz odpowiednie zachowania opiekunów i rodziców, by wykształcić wśród najmłodszych prawidłowe postawy – mówi Izabela Czerwińska, starszy aspirant z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Wspólna przestrzeń dla wszystkich użytkowników dróg
KODA wsłuchuje się w potrzeby i głos klientów, dla których bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości. Dlatego marka w 2021 roku stawia na koegzystencję wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pieszych oraz rowerzystów i promuje nie tylko zaawansowane technologie bezpieczeństwa dostępne w modelach KODY, ale także wszechstronną edukację. KODA od lat promuje bezpieczną jazdę, prowadząc akcje edukacyjne w interaktywnym centrum bezpieczeństwa KODA Auto Lab, gdzie w przyjazny sposób uświadamia całym rodzinom zasady właściwego zachowania w nieprzewidzianych momentach. W KODA Auto Szkole natomiast odbywają się szkolenia z bezpiecznej jazdy z certyfikowanymi trenerami, którzy edukują kierowców, przekazując im swoje doświadczenie w zakresie odpowiednich reakcji za kierownicą w trudnych sytuacjach.
– Kwestia współpracy rowerzysty i kierowcy bywa kwestią sporną, ale czy tak musi być zawsze – oczywiście, że nie. Sam jestem kierowcą z bardzo długim stażem, a także zapalonym kolarzem, który pokonuje bardzo duże ilości kilometrów na rowerze. Moja rada dotycząca współpracy jest bardzo krótka i sprawdzona – jadę tak, jak chciałbym aby jeżdżono wokół mnie bez względu na to, jaki środek transportu wybiorę – mówi Filip Kaczanowski, trener KODA Auto Szkoła.
Korzystanie z roweru w mieście lub poza nim to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów. Rower powinien być zawsze wyposażony w przednie i tyle oświetlenie, które powinno być aktywne przez cały czas. Odblaskowe elementy garderoby rowerzysty wzmocnią jego widoczność na drodze. Równie uważni powinni być kierowcy samochodów. Kierowcy nie powinni wyprzedzać, jeśli zagraża to bezpieczeństwu ich oraz innych użytkowników drogi. Niektóre kraje wprowadzają nawet przepisy prawne, określające minimalną odległość, którą należy zachować podczas wyprzedzania. Wyprzedzając rowerzystów, kierowcy powinni zachowywać się tak, jakby wyprzedzali samochód, czyli zmieniając pas ruchu. Zalecana jest szczególna ostrożność w przypadku, gdy samochód holuje przyczepę szerszą niż sam pojazd – taką jak przyczepa kempingowa. Jednym z niebezpieczniejszych manewrów jest skręcanie w prawo na drodze ze ścieżką rowerową, dlatego kierowca bezwzględnie powinien upewnić się, że z tyłu nie nadjeżdża rowerzysta. Z tego samego powodu należy zachować ostrożność podczas wysiadania i otwierania drzwi.
Technologia wspiera bezpieczeństwo
Empatyczne podejście kierowców, rowerzystów i pieszych to jednak nie jedyny element wpływający na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Wspierają je także nowe technologie. Samochody marki KODA wyposażone są w najnowsze systemy, które czynią je jednymi z najbezpieczniejszych pojazdów w swoich segmentach i pomagają wpływać na poziom bezpieczeństwa zarówno aktywnego, jak i pasywnego. Jednym z nich jest system FRONT ASSIST, który w obliczu kolizji aktywuje hamulce, aby zminimalizować konsekwencje ewentualnego zderzenia. W skład FRONT ASSIST wchodzi także asystent wykrywania pieszych i rowerzystów aktywny przy prędkościach od 5 do 60 km/h. SIDE ASSIST, dzięki dwóm czujnikom umieszczonym z tyłu samochodu, wykrywa pojazdy, w tym także rowery nadjeżdżające z tylu lub znajdujące się w martwym polu. System sygnalizuje ich zbliżanie diodami LED w lusterkach bocznych. Uzupełnieniem systemu SIDE ASSIST jest EXIT WARNING. Funkcja ta wizualnie i dźwiękowo ostrzega kierowcę oraz pasażerów podczas wysiadania z samochodu, gdy otwarcie drzwi mogłoby spowodować kolizję z nadjeżdżającym samochodem, skuterem lub rowerzystą.
Dzielimy razem drogę
Technologia nie zastąpi koncentracji i uważności niezbędnych do bezpiecznej koegzystencji użytkowników dróg, ale może w zdecydowany sposób wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Drogi są wspólną przestrzenią dla wszystkich użytkowników ruchu i każdy, niezależnie od wybranego środka transportu czy poruszania się pieszo, jest ich równoprawnym użytkownikiem. Dla zachowania wspólnego bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma edukacja oraz działania podnoszące znajomość przepisów i świadomość kierowców, rowerzystów i pieszych, a także wzajemny szacunek i empatia.