Tatrzański, zimowy trekking – o czym pamiętać?
Tatrzański, zimowy trekking – o czym pamiętać?
Po pierwsze, należy pamiętać o zmianie w naszym aucie opon na zimowe oraz zabraniu łańcuchów (po wcześniejszym treningu ich zakładania), które w przypadku wielu górskich miejscowości są absolutnie niezbędne, a także potrafią się okazać obligatoryjne. Po drugie, podczas naprawdę dużych opadów śniegu warto mieć w aucie saperkę, skrobaczki, miotełki, a nawet czołówkę. Polecamy też awaryjnie posiadać w schowku ogrzewacze np. mineralne, które przez kilka godzin będą nas ogrzewać. Mogą się nam przydać, gdy np. zakopiemy się w zaspie lub po prostu trzeba będzie odkopać zaparkowany na dłużej samochód.
Zarówno w trakcie długiej trasy spędzonej za kierownicą, jak i wymagającego górskiego podejścia warto też zadbać o nasze samopoczucie i koncentrację. Dobrze jest się zaopatrzyć w ubranie zapewniające komfort termiczny oraz termos z gorącą kawą lub herbatą i energetyczne przekąski, które mogą nam się przydać, jeśli nasza podróż będzie trwać dłużej niż wstępnie zakładaliśmy.
W kwestii reszty garderoby, należy stosować zasadę ubierania się na tzw. cebulkę, czyli posiadać kilka warstw odzieży termicznej (którą łatwo da się zdjąć) oraz zewnętrzną, nieprzewiewną, najlepiej „oddychającą” kurtkę i spodnie. Zawsze warto mieć przy sobie dodatkową parę rękawiczek, czapkę i czołówkę.
Idąc w góry trzeba zawsze pamiętać o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią (TOPR – tel. 601 100 300 lub 985).
Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, z uśmiechem komentuje: „Zimą góry są równie piękne jak latem, lecz dużo bardziej niebezpieczne. Dlatego pamiętajmy, by maksymalnie dbać w tym czasie o nasze bezpieczeństwo i zawsze odpowiednio przygotowywać się do trekkingu oraz jazdy po górach. Wtedy z pewnością będziemy mogli czerpać sporo satysfakcji z obu tych aktywności”.
KODA to marka odpowiedzialna społecznie, która od lat angażuje się w projekty, dzięki którym może dbać o bezpieczeństwo kierowców, ale też miłośników gór. KODA Polska od lat wspiera działania TOPR-u, co roku rozszerzając jego flotę o nowe wsparcie techniczne w postaci aut. Aktualnie we flocie TOPR jest 6 samochodów marki KODA, gotowych ułatwiać pracę ratownikom, a co najważniejsze - nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.