Tatrzańskie szlaki zimą – jak przygotować się do wyprawy?
Tatrzańskie szlaki zimą – jak przygotować się do wyprawy?
Po pierwsze przez cały okres, kiedy w Tatrach leży śnieg, należy monitorować komunikaty lawinowe. Naczelnik TOPR - Jan Krzysztof - ostrzega turystów: „Zimą góry są dużo bardziej wymagające niż w lecie. Śnieg, zmienne warunki pogodowe, lawiny – to wszystko sprawia, że wychodząc musimy być świadomi zagrożeń, jakie mogą tam na nas czekać i dokładniej planować, sprawdzać nasze górskie trasy zarówno te piesze, jak i pokonywane samochodem.”
STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO
1 - niski (warunki do uprawiania turystyki są zazwyczaj dogodne);
2 - umiarkowany (warunki do uprawiania turystyki są częściowo niekorzystne i wymagają umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego);
3 - znaczny (warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne i wiążą się z koniecznością posiadania dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego);
4 - wysoki (warunki do uprawiania turystyki są zdecydowanie niekorzystne. W okresie, gdy panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego zaleca się zaniechania wycieczek w tereny wysokogórskie);
5 - bardzo wysoki (warunki do uprawiania turystyki są wysoce niekorzystne. Wspinaczka i trekking są praktycznie niemożliwe, dlatego zaleca się absolutnego zaniechania wycieczek).
Przed wyjściem w góry, warto sprawdzać komunikaty pogodowe na stronie TOPRu, IMGiW, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na specjalnych monitorach w schroniskach. Naczelnik Tatrzańskiego Pogotowia Ratowniczego, Jan Krzysztof, serdecznie namawia do zdobycia jak najszerszych informacji w Internecie, a jeżeli będą niewystarczające - zaleca kontakt z informacją turystyczną TPN lub z ratownikiem dyżurnym w schronisku, gdzie można uzyskać aktualne informacje o warunkach. Pytanie do ratownika dyżurnego w stacji centralnej, jaka będzie pogoda za tydzień jest niepoważne i absorbuje ratownika, który przede wszystkim ma za zadanie koordynować działania ratownicze.
Kiedy już zdecydujemy się wyjść na tatrzański, zimowy szlak, musimy pamiętać o następujących rzeczach: pozostawieniu w miejscu zamieszkania (kwatera/schronisko) lub u osoby zaufanej informacji o tym, gdzie się wybieramy i którędy chcemy wracać; umiejętności posługiwania się sprzętem zimowym: raki, czekan, detektor lawinowy; zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość jedzenia oraz ciepłych napojów oraz stałym monitorowaniu pogody. Jeśli następuje jej nagła zmiana, należy natychmiast zarządzić wycofanie się z trudniejszego terenu.
KODA to marka odpowiedzialna społecznie, która od lat angażuje się w projekty, dzięki którym może dbać o bezpieczeństwo kierowców, ale też miłośników gór. KODA Polska od lat wspiera działania TOPR-u, co roku rozszerzając jego flotę o nowe wsparcie techniczne w postaci aut. Aktualnie we flocie TOPR jest 6 samochodów marki KODA, gotowych ułatwiać pracę ratownikom, a co najważniejsze - nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.