Trzecie zwycięstwo z rzędu załogi ŠKODA FABIA R5 podczas Rajdu Portugalii
21 maja 2018

Trzecie zwycięstwo z rzędu załogi ŠKODA FABIA R5 podczas Rajdu Portugalii

Załoga ŠKODA FABIA R5 - Tidemand Pontus i Jonas Andersson (Szwecja/Szwecja) po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w kategorii WRC 2 podczas Rajdu w Portugalii. W szóstej rundzie mistrzostw FIA World Rally Championship 2018, panujący mistrzowie WRC 2 również zdobyli zwycięstwo, zwiększając prowadzenie w rankingu mistrzostw świata. Głównymi pretendentami są koledzy z jednego zespołu Jan Kopecký i współkierowca Pavel Dresler. Nie rywalizowali w Portugalii, ale w ten sam weekend wygrali Rajd Český Krumlov, trzecią rundę Rajdu w Czechach. Polak, Łukasz Pieniążek, jadący ŠKODĄ FABIĄ R5, wypadł doskonale - zajął drugie miejsce w WRC 2. W klasyfikacji generalnej Polak był dziewiąty.

W 2018 r., załogi fabryczne ŠKODA doświadczyły zarówno wzlotów, jak i upadków. Po dwóch przebitych oponach podczas piątkowej części zawodów, mistrzostwie WRC 2, Pontus Tidemand/Jonas Andersson rozpoczęli wyścig, aby nadrobić zaległości. W sobotę szturmem przeskoczyli z piątej pozycji do czołówki kategorii WRC 2. Podczas swojego pierwszego Rajdu w Portugalii, młodzi rajdowcy ŠKODA Juuso Nordgren/Tapio Suominen wykazali znaczne postępy, osiągając wiele szybkich czasów na specjalnych etapach wyścigu. Pomimo "rekordowej" liczby pięciu przebitych opon, poprowadzili model ŠKODA FABIA R5 do mety na szóstym miejscu w kategorii WRC.

Ostatni etap, który odbył się w niedzielę, składał się z pięciu odcinków ponad 50 kilometrowej szybkiej żwirowanej drogi. Główną atrakcją dla dziesięciu tysięcy rozentuzjazmowanych fanów wyścigów był słynny spektakularny skok Fafe. Pontus Tidemand ustanowił najszybszy czas na początku dnia, zaraz za nim uplasował się jego młodszy kolega Juuso Nordgren. Obu załogom ŠKODA udało się ukończyć rajd przy szybkiej i kontrolowanej jeździe. Tidemand był zadowolony na finiszu w Matosinhos. "Po naszej wpadce w piątek, nigdy nie straciłem pewności siebie, wiedząc, że ŠKODA FABIA R5 poradzi sobie doskonale na portugalskich żwirowanych drogach. Jest to naprawdę niesamowite doświadczenie wygrać tutaj po raz trzeci z rzędu," podsumował Szwed. Juuso Nordgren zakończył wyścig na szóstym miejscu w kategorii WRC 2, chociaż zaliczył kolejną przebitą oponę w ostatnim dniu. Powiedział: "Jestem rozczarowany tymi przebiciami, ale dużo się nauczyłem w czasie mojego pierwszego Rajdu w Portugalii. Naprawdę podobał mi się ostatni dzień rajdu, fantastyczna atmosfera, i nie mogę się doczekać, żeby przejechać się ŠKODA FABIA R5 na żwirze ponownie."

Szef ŠKODA Motorsport, Michal Hrabánek ucieszył się, że zespołowi ŠKODA Motorsport udało się osiągnąć kolejne zwycięstwo w Portugalii pomimo trudnego początku. "Jestem szczęśliwy, że udało nam się wygrać pięć z sześciu rund w WRC 2 2018. Zdobywając trzecie zwycięstwo w tym sezonie, Pontus ma wymarzona pozycję, aby obronić swój tytuł. Juuso pokazał swoje możliwości kręcąc naprawdę szybkie czasy. Gratulacje również dla korsarza ŠKODA, Łukasza Pieniążka, który miał świetne wyniki osiągając drugie miejsce w kategorii WRC 2."

Dwa modele ŠKODA KAROQ służyły organizatorom Rajdu Portugalii jako pojazdy bezpieczeństwa. Samochody przemierzyły odległość ponad 360 kilometrów, na etapach żwirowych. ŠKODA/Siva była patronem popularnego Rajdu Portugalii i została oficjalnym dostawcą samochodów dla tego wydarzenia.