Wydajna energetycznie i innowacyjna: KODA buduje nową tłocznię nadwozi
Wydajna energetycznie i innowacyjna: KODA buduje nową tłocznię nadwozi
KODA rozwija swój centralny zakład produkcyjny w Mladá Boleslav. Na początku 2017 roku ma zacząć działać nowa tłocznia nadwozi, która jako pierwsza w historii marki będzie w stanie tłoczyć także elementy aluminiowe.
Prace w hali M4 w fabryce Mladá Boleslav już się rozpoczęły. Wiosną 2016 roku KODA będzie tam instalować nową, ultranowoczesną prasę z siłownikiem, która jako pierwsza będzie w stanie tworzyć wytłoczki z aluminium. Nowy obiekt ma zacząć funkcjonować w lutym 2017 roku. KODA inwestuje w ten projekt około 86 milionów euro.
Tłocznię PXL 2 zaprojektowano w taki sposób, by potrafiła tłoczyć duże panele aluminiowe z maksymalną wydajnością energetyczną, a przy tym była łatwa w obsłudze. Odzyskując energię wyzwoloną podczas tłoczenia, nowa prasa zużywa nawet do 15% mniej energii w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań, które są stale stosowane.
„Nowa tłocznia uczyni naszą produkcję o wiele bardziej przyjazną środowisku, wydajną i postępową” – wyjaśnia Michael Oeljeklaus, członek Zarządu KODY odpowiedzialny za produkcję i logistykę. „Dokładnie tak jak w przypadku PXL 1, nowy obiekt będzie miał ogromny wkład w zrównoważoną produkcję w Mladá Boleslav. Dziękujemy także związkowi zawodowemu KOVO za ich wsparcie okazane przy konstrukcji nowej części fabryki”.
19,5 miliona euro z tej sumy będzie zainwestowanych tylko w infrastrukturę i rekonstrukcję hali o powierzchni 11 600 m2. Konstrukcja nowej prasy PXL 2 rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku, a odbiór całej inwestycji jest zaplanowany na luty 2017 roku. Na rozwój nowoczesnych technologii tłoczenia KODA przeznacza w sumie 55 milionów euro.
Nowa tłocznia będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie Środkowej. Czternaście siłowników w systemie zdecentralizowanym zapewni gładkość pracy całej linii produkcyjnej. Indywidualne procesy na liniach PXL mogą być regulowane w dużo bardziej elastyczny sposób niż wcześniej, poprzez dużą prasę z zasilaniem silnikowym. Wrażenie robi krótki czas zmiany narzędzi do wytłoczek: zaledwie trzy minuty. Dla porównania, pod koniec lat 90., czynność ta zajmowała pięciokrotnie dłużej. Nowoczesne rozwiązania pozwolą na uczynienie całego procesu produkcyjnego nie tylko szybszym, ale i przyjaźniejszym środowisku.