
Dziewiąty Samochód Studencki kody: pierwszy projekt Akademii oparty na całkowicie elektrycznym modelu Enyaq iV
Dziewiąty Samochód Studencki kody: pierwszy projekt Akademii oparty na całkowicie elektrycznym modelu Enyaq iV
Dziewiąty Samochód Studencki Akademii kody idealnie wpisuje się w strategię „Explore More” marki. 29 tegorocznych praktykantów buduje wielofunkcyjny pojazd kempingowy, który służyć ma także jako mobilne biuro. Projekt bazuje na całkowicie elektrycznym SUV–ie koda Enyaq iV. Wymarzony samochód uczniów spełnia potrzeby i oczekiwania współczesnych odkrywców. Studenci wspierani przez zespół projektowy kody sporządzili niedawno wstępne szkice modelu.
– W koda Design jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w ramach tego fantastycznego projektu możemy dać młodym talentom tak namacalny wgląd w naszą codzienną pracę. Projekt Samochodu Studenckiego łączy w sobie trzy wielkie atuty kody: gotowość do działania, praktyczne podejście i niesamowitego, zespołowego ducha. Już nie możemy doczekać się momentu, w którym będziemy mogli podziwiać gotowy model – mówi Oliver Stefani, szef koda Design.
Projektowanie mobilnego domu
Od 2014 roku koda Design jest jednym z pierwszych przystanków na drodze zawodowej uczniów biorących udział w projekcie. Pracując z szefem koda Design - Oliverem Stefanim i jego zespołem, uczniowie najpierw tworzą szkice swojego wymarzonego samochodu, który następnie budują samodzielnie, od wstępnej koncepcji do gotowego produktu. Dziewiąty Samochód Studencki będzie wielofunkcyjnym mobilnym biurem w kamperze, opartym na kodzie Enyaq iV, pierwszym produkcyjnym modelu marki zbudowanym w oparciu o platformę MEB.
„Explore more” oczami uczniów
Studenci już w szkicach projektowych określili charakter swojego wymarzonego samochodu. Jako biurowy kamper z napędem elektrycznym ma być towarzyszem w podróżach ku nowym horyzontom i osobistą przestrzenią dla doświadczeń i odkryć. Projekt podkreśla również zaangażowanie kody w mobilność elektryczną. Nowy Samochód Studencki będzie wyposażony w szereg rozwiązań Simply Clever i najnowocześniejsze technologie, a do jego budowy wykorzystane zostaną materiały z recyklingu. Celem jest umożliwienie właścicielowi samochodu przemiany w „cyfrowego wędrowcę” – pracującego bez przywiązania do biurka, mogącego swobodnie przemieszczać się gdziekolwiek i kiedykolwiek zechce. Projekt doskonale wpisuje się w nową strategię kody „Explore More” – jest odpowiednim pojazdem dla nowoczesnych odkrywców i niezależnych poszukiwaczy przygód.
– Uczniowie Szkoły Zawodowej kody wykonują niesamowitą pracę. Lubię być zaangażowany w projekt i wspierać praktykantów. Wspaniale jest spojrzeć na proces projektowania z innej perspektywy i poznawać nowe podejścia. Sposób, w jaki nasi studenci przekładają koncepcję „Explore More” na konkretne pomysły i jak je realizują w praktyce, jest naprawdę imponujący – mówi Jiří Hadaščok, koordynator ds. projektowania zewnętrznego w kodzie.
Wyjątkowe projekty od 2014 r.
Pierwszym Samochodem Studenckim zaprojektowanym przez uczniów był Citijet, który powstał na bazie kody Citigo w 2014 roku. Następnie pojawił się Funstar, będący wersją pickupową kody Fabia oraz Atero Coupé, bazujący na Rapidzie Spaceback. W 2017 roku uczniowie ukończyli swój pierwszy samochód elektryczny Element, dwa lata przed premierą elektrycznego modelu produkcyjnego koda Citigo-e iV. Samochód Studencki z 2018 roku – Sunroq, był wersją cabrio SUV–a koda Karoq, a rok starszy, spektakularny koncept pickupa Mountiaq oparty był na SUV–ie koda Kodiaq. W 2020 roku studenci zaprezentowali model Slavia Spider, wywodzący się ze kody Scala. W 2022 roku, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, po raz pierwszy do projektu wkroczyła koda Motorsport, wspierając model Afriq, samochód, który został zbudowany z myślą o rajdach i był oparty na SUV–ie koda Kamiq.