Roadiaq - dziewiąty Samochód Studencki kody, czyli kamper i mobilne biuro dla współczesnych odkrywców
Roadiaq - dziewiąty Samochód Studencki kody, czyli kamper i mobilne biuro dla współczesnych odkrywców
Dziewiąty Samochód Studencki kody nosi nazwę koda Roadiaq, która podkreśla ducha żądnego przygód, współczesnego odkrywcy. To camperowa i mobilna wersja biurowa modelu Enyaq w pełni zbieżna z aktualnym hasłem marki „Let´s Explore”. W tegorocznej edycji projektu 29 studentów Centrum Praktyk kody w Mladá Boleslav przekształciło elektrycznego SUV-a kodę Enyaq w wielofunkcyjnego kampera i mobilne biuro z wnętrzem wypełnionym ekologicznymi materiałami. Roadiaq oferuje dużo miejsca zarówno do wypoczynku jak i pracy oraz wyposażony jest w wiele przemyślanych rozwiązań, które je ułatwiają. Samochód posiada napęd na wszystkie koła, który pomoże współczesnym odkrywcom wybrać się gdziekolwiek zechcą.
- Projekt Samochodu Studenckiego umożliwia naszym uczniom praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy. Studenci aktywnie uczestniczą w całym procesie projektowania i produkcji nowego pojazdu – od pierwszych papierowych szkiców po planowanie, organizację i ostateczny montaż. Ta coroczna, wyjątkowa pod względem zakresu, inicjatywa daje studentom szansę na przedstawienie swoich własnych kreatywnych propozycji i inteligentnych pomysłów - mówi Martin Slabihoudek, dyrektor Szkoły Zawodowej koda.
Nowy projekt dachu – więcej miejsca do pracy i relaksu
W procesie uczniów wspierają ich nauczyciele i specjaliści z wielu działów kody: projektowego, rozwoju technicznego, produkcji czy IT, a także zewnętrzni specjaliści od konwersji kamperów. Oficjalna prezentacja nowej kody Roadiaq zaplanowana jest na czerwiec 2023 roku. Długość, szerokość i rozstaw osi pojazdu pozostają prawie niezmienione. Jednak przy 1966 milimetrach koda Roadiaq jest o całe 35 centymetrów wyższa od standardowego Enyaqa – głównie dzięki nowemu dachowi, który ma zapewniać dużo miejsca do pracy i wypoczynku. Ogniwa słoneczne generują dodatkową energię dla części mieszkalnej pojazdu, a auto można również podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania na kempingach lub parkingach dla kamperów.
Zrównoważone materiały we wnętrzu i w pełni funkcjonalny sprzęt IT
Aby móc faktycznie korzystać z nowo opracowanego dachu, studenci musieli całkowicie przeprojektować tylną klapę pojazdu. Element ten zapewnia teraz dostęp do małej kuchni zintegrowanej z dawnym bagażnikiem. Co więcej, tylną klapę można wyposażyć w namiot, aby zapewnić jeszcze więcej przestrzeni mieszkalnej za pojazdem. Stałe połączenie internetowe umożliwia użytkownikom pracę i przesyłanie strumieniowe wideo z dowolnego miejsca. Oprócz w pełni funkcjonalnego wyposażenia IT, koda Roadiaq może poszczycić się także wnętrzem i tapicerką siedzeń wykonanymi z trwałych, zrównoważonych materiałów.